(775) 827-1900

REPUBLICAN CANDIDATES 2024
FEDERAL PARTISAN OFFICES
United States President
United States Vice President

Donald J. Trump

United States President
Washoe Republicans Site Icon

Unknown

United States Vice President
United States Senate

Sam Brown

United States Senate

Bill Conrad

United States Senate

Walter A. "Tony" Grady Jr.

United States Senate

Jeffrey Ross Gunter

United States Senate

Edward T. Hamilton

United States Senate

Ronda Kennedy

United States Senate

Barry Cameron Lindemann

United States Senate

Garn Mabey

United States Senate

Jim Marchant

United States Senate

Gary A Marinch

United States Senate

Stephanie Phillips

United States Senate

Vincent Geronimo Rego

United States Senate

Shawn White

United States Senate
Representative in Congress, District 2
Mark Amodei

Mark Amodei - Incumbent

US Representative

Fred J. Simon Jr.

US Representative
STATE DISTRICT PARTISAN OFFICES
State Senate District 15

Sharron E. Angle

State Senate District 15

Michael Ginsburg

State Senate District 15

Charles Mark Neumann

State Senate District 15
State Assembly District 24

Terisia Kolesnick

State Assembly District 24
State Assembly District 25

Diana Sande

State Assembly District 25
State Assembly District 26

Richard DeLong- Incumbent

State Assembly District 26
State Assembly District 27

Carmen L Ortiz

State Assembly District 27
State Assembly District 31
Jill Dickman

Jill Dickman - Incumbent

State Assembly District 31
State Assembly District 32
Alexis M. Hansen

Alexis M Hansen - Incumbent

State Assembly District 32

Jason Bushey

State Assembly District 32
State Assembly District 40
Philip P.K. O’Neill

 Philip P.K. O'Neil - Incumbent

State Assembly District 40

Drew Ribar

State Assembly District 40
COUNTY PARTISAN OFFICES
County Commission District 1

Marsha Lee Berkbigler

County Commission District 1

Melissa Fitch

County Commission District 1

Eugene E Hoover

County Commission District 1
County Commission District 4

Tracey Hilton-Thomas

County Commission District 4

Mark Allen Lawson

County Commission District 4

John L Walter II

County Commission District 4

Trista Gomez

County Commission District 4
STATEWIDE NONPARTISAN OFFICES
DISTRICT NONPARTISAN OFFICES
School Board of Education, District 2

Dorzell Everette King Jr

School Board of Education, District 2

Matthew Robert Buehler

School Board of Education, District 2
University of Nevada Regent, District 9

Bret Delaire

University of Nevada Regent, District 9

Carol L. Del Carlo - Incumbent

University of Nevada Regent, District 9

Gary T. Johnson

University of Nevada Regent, District 9
COUNTY NONPARTISAN OFFICES
School Board Trustee, District A

Jeffrey D Church - Incumbent

School Board Trustee, District A

Stephanie H. Flores

School Board Trustee, District A
School Board Trustee, District D

Victoria Myer

School Board Trustee, District D

Chris Tabarez

School Board Trustee, District D
School Board Trustee, District E

Beverley Stenehjem

School Board Trustee, District E

Oscar Dey Williams

School Board Trustee, District E
School Board Trustee, District G, At-Large

Monica Lehmann

School Board Trustee, District G, At-Large

Paul Douglas White

School Board Trustee, District G, At-Large

Alicia Woo

School Board Trustee, District G, At-Large
General Improvement Districts
Gerlach General Improvement District

Judy Conley - Incumbent

Gerlach General Improvement District
Grand View Terrace Water Board

No Republicans Running

Grand View Terrace Water Board
Incline Village General Improvement District

Frank Wright

Incline Village General Improvement District

Harry Swenson

Incline Village General Improvement District
North Lake Tahoe Fire Protection District

Phillip Klein

North Lake Tahoe Fire Protection District
Palomino Valley General Improvement District

John Patterson - Incumbent

Palomino Valley General Improvement District

Julie Osburn

Palomino Valley General Improvement District

Jeffrey Swift

Palomino Valley General Improvement District
Sun Valley General Improvement District

Michael Rider - Incumbent

Sun Valley General Improvement District

Cameron Ortiz - Incumbent

Sun Valley General Improvement District

Mark Charles Dunn

Sun Valley General Improvement District
Verdi TV District

Chris Mcauliffe

Verdi TV District

Sophia Banbury

Verdi TV District

Lisa Peterson

Verdi TV District

Kellene Mosconi

Verdi TV District
CITY OF RENO OFFICES
Reno City Council, Ward 1

Kathleen Marie Taylor

Reno City Council, Ward 1

Thomas Gerad Van Ruiten

Reno City Council, Ward 1
Reno City Council, Ward 3

Denise Louise Myer

Reno City Council, Ward 3

Juergen Richard Hoehne

Reno City Council, Ward 3
Reno City Council, Ward 5

Brian Michael Cassidy

Reno City Council, Ward 5
Reno City Council, Ward 6

Thomas Stuart Heck

Reno City Council, Ward 6
CITY OF SPARKS OFFICES
Sparks City Attorney

Wesley K. Duncan - Incumbent

Sparks City Attorney
Sparks City Council Ward 1

Christine A Garvey

Sparks City Council Ward 1
Sparks City Council Ward 3

Andrea Tavener

Sparks City Council Ward 3
Sparks City Council Ward 5

Billy L Hurt

Sparks City Council Ward 5
JUSTICE OF THE PEACE
Gerlach/Wadsworth Justice of the Peace

Terry Graham

Gerlach/Wadsworth Justice of the Peace
Incline Village Justice of the Peace

Hans Keller

Incline Village Justice of the Peace
Reno/Verdi, Department 1

No Republican Running

Reno/Verdi, Department 1
Reno/Verdi, Department 6

Pierre Hascheff - Incumbent

Reno/Verdi, Department 6
Sparks Justice of the Peace Department 1

Christian G. Wilson

Sparks Justice of the Peace Department 1
Sparks Municipal Court Judge Department 2

No Republican Running

Sparks Municipal Court Judge Department 2

Get Email Updates


By submitting this form, you are consenting to receive marketing emails from: . You can revoke your consent to receive emails at any time by using the SafeUnsubscribe® link, found at the bottom of every email. Emails are serviced by Constant Contact